2019. augusztus 2., péntek

műanyag

az volt a terv, hogy megkíséreljük megtartani a Műanyagmentes Júliust, de hamar rá kellett jönnünk, hogy ez bármennyire is jól hangzik, biztosan nem tudjuk végigcsinálni. ezért aztán Műanyagtudatos Júliust irányoztunk elő az RRR mentén. biztosan hallottatok már erről a HBR-ről (hárombetűs rövidítés) valamilyen formában, Refuse - Reuse - Recycle néven is ismert.

először is, ha nem muszáj, nem kérünk a műanyagból (REFUSE). műanyag evőeszközt szerencsére nem kell használnunk (kivéve az osztálytalálkozón, mégsem ehettük kézzel a gulyást a tóparton, bár nem volt azért annyira sok leve), mondjuk munkahelyen volt nemrég olyan, hogy a mosogatógépek meghibásodása miatt nem volt sima evőeszköz, úgyhogy ezzel szembesülve használat után eltettem egy műanyag készletet, hogy azt tudjam használni legközelebb is (REUSE). (azóta a fiókomban várják az újabb fellépési lehetőséget, szomorúan, mint a kőolaj.) vannak a menzán krémleveseink is, amit valamiért elviteles levesnek neveznek, és ennek örömére eldobható pohárban adják, tetővel meg minden. elég jó cucc, a tetőről már régebben letettem (REFUSE), a poharat pedig szintén el tudom mosni és újrahasználni (REUSE), csak hát kicsit macerás minden ebéd előtt még elmenni a saját poharamért, hogy aztán ott derüljön ki, hogy mégsem olyat kérek, vagy már elfogyott. lehet még külön üres csészét kérni és abba szedni, de ez kisebb, mint a pohárnyi adag. illetve egyszer véletlenül szedtem levest a vizespohárba is, az fura volt, de a pénztárosnak se tűnt fel. (az újrapoharam miatt viszont már megállítottak, hogy ha nincs leves, akkor mégis minek vettem el poharat, csak azért mert ingyen van!?) aztán ahol lehetett, nem kérek szívószálat az italhoz (REFUSE), de ezt még gyakorolni kell, mert volt hogy eszembe sem jutott szólni, hogy ne tegyenek bele, mert hát fel sem merült bennem, hogy tennének bele, mert minek, aztán meg de. mindenesetre egy csavarosat eltettem ínségesebb időkre (REUSE). aztán az egészséges életmódról is le kellett mondanom részben, a menzánkon ugyanis a salátákat előre dobozolják, úgyhogy ahelyett, hogy minden nap kidobtam volna egy műanyag dobozt, inkább kihagytam a zöldséget (REFUSE). (persze vihettem is volna magammal salátát itthonról, ha fel bírnék kelni reggel annyival hamarabb, hogy szerezzek a boltból friss zöldséget, előkészítsem és elpakoljam. ehelyett általában felkelnem sem nagyon sikerül, nemhogy időben elindulnom melóba, így ez egyelőre nem játszik.) boltba saját táskával járok, általában ebbe minden belefér, így nem kell szatyrot vagy zacskót venni (REFUSE), aztán ha valamit mégis csak úgy lehet, vagy ha a pénztáros jófejségből gyorsan becsomagol valamit, az jó lesz még romlandó szemét szagmentes elcsomagolására (REUSE).

aztán persze van néhány dolog, amit hiába szeretnénk csomagolás nélkül beszerezni, alapvetően nem (vagy nem mindenhol) lehet; ezekre marad a szelektív gyűjtés és az újrahasznosítás (RECYCLE). nálunk szerencsére még nem tiltották be a szelektív gyűjtőket (a városban sok helyen egy-egy háztömbnek összesen 2-3 kis kukát hagytak ilyen célokra...), itt fél buszmegállón belül két rendes szelektív sziget van, üveggyűjtővel meg minden (ami még Pesten se volt!), úgyhogy lehet külön szedni a papírt, a műanyagféléket, az üveget és a háztartási hulladékot (plusz otthon külön az elektronikait és a gyógyszerest). ezek közül az elmúlt hónap műanyagnak tekinthető termését külön is összegyűjtöttem, egy nagyobb zsáknyi keletkezett, összesen 1 kg tömeggel. a következőket tartalmazta:
  • 10 tejes / gyümölcsleves doboz
  • 14 tejtermékes csomagolás (tejföl, joghurt, túró stb.)
  • 7 húscsomagolás
  • 13 konyhai termék műa. csomagolása (kenyér, fagyasztott zöldség stb.)
  • 9 csokispapír, 13 rágcsa
  • 15 folpakk / felvágottas fólia (amit a papírról lehúzol, mielőtt a szelektívbe dobod azt is)
  • 6 konzervdoboz / sörösdoboz
  • 1 szószos flakon
  • 1 elviteles ételhordó doboz
  • 2 tusfürdő, 2 fogkrém, 1 fogkefe, 1 dezodor, 12 fültipálci
  • 1 fésű, 1 gumikesztyű, 1 tisztítószer, 2 műa. bliszter
  • 3 csomag rágó, 2 vitaminos doboz, fél doboznyi aromazáró teafiltertasak
  • 5 kutyarágcsa + 40 kutyakakis zacsi (utóbbi persze nincs a szelektívben)
  • 0 db műanyag palack, erre utólag jöttem rá, szerintem egész jók vagyunk teával és a vizeskulacsainkkal

mindez már a visszafogott vásárlásokból jött össze (bár eddig sem voltunk akkora duhajok), a zöldség-gyümölcs például zöldségesnél mehet egyből a táskába vagy vászonzsákba (csak szét ne nyomódjon), de ha lenne a közelben csomagolásmentes bolt (ami nincs), nyilván lehetne tovább csökkenteni a konyhai felhasználású csomagolásokon. hús- és tejtermékeket például egyelőre nem tudunk máshogy beszerezni, még a nagyobb kiszerelésekkel lehet valamennyit spórolni, de a tapasztalat alapján az meg ránk rohad, kidobva meg nemigen védi a környezetet a három és fél deci megmaradt tejföl. a nagyobb kiszerelésű csipszek és csokik meg bár gazdaságosabbak, de nem biztos hogy annyira jót tesznek :D meg lehetne próbálni ezek helyett nyers zöldséget rágcsálni, de amikor legutóbb ilyet próbáltam, vettem egy kiló EU-konform répát, amit aztán a harmadik napra meguntam, és mire legközelebb eszembe jutott, már annak is mindegy volt. a tisztálkodó- és tisztítószeres részt nemigen tudjuk tovább csökkenteni, Rica már többnyire házilag készíti a mosószert és az öblítőt, de fogkrémet, dezodort nem hiszem, hogy lehetne igazán jót készíteni.

a háztartási hulladék további csökkentése érdekében néhány hétig komposztáltunk is, hetente szállítottuk uncsitesómék kertjébe a szajrét, de aztán nekik sem kellett már több, nálunk meg vagy megbüdösödött és elfolyt az alja (fúj), vagy szárítás közben jöttek rá a muslicák, és ezek egyike sem tűnt hosszú távon fenntartható megoldásnak. mivel saját gilisztafarmot nemigen nevelgetnék az erkélyen, ilyen kis háztartási mennyiségből meg nem is igazán lesz használható mennyiségű cucc, ezért aztán abbahagytuk a dolgot. ennek tényleg úgy volna értelme, ahogy a pesti társasházban megszervezték: mindenki egyből a közös tárolóba gyűjtötte a növényi hulladékot a kertben, a gondnok bácsi meg gondozta, kevergette szépen hozzá a közkerti maradék füvet és fát, és végül az egész a közös kert szépítésére fordulhatott. de egyedül panelban ez sajnos több gondot okoz, mint hasznot (mint a disznóölés).

na hát így. talán szolgált némi tanulsággal nektek is, nekünk biztosan.

Nincsenek megjegyzések: